Bez nadęcia o wzdęciach

Skąd się biorą wzdęcia?

Najprościej: połykamy powietrze

Wzdęcia są one spowodowane nadmierną ilością gazów, które gromadzą się w jelitach na skutek połykania powietrza w czasie jedzenia. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt w okresie karmienia piersią, u których mogą pojawić się kolki, lecz także i osób dorosłych, które spożywają posiłki w pośpiechu. Z tego powodu warto znaleźć czas na spokojne zjedzenie posiłku, aby uniknąć nie tylko wzdęć, lecz także zgagi czy niestrawności.

Niefortunnie: nietolerancje pokarmowe

Wzdęcia mogą być spowodowane również nietolerancją pewnych substancji pokarmowych, na przykład glutenu, laktozy czy fruktozy. Jeżeli zauważasz, że wzdęcia występują po spożyciu potraw zawierających gluten, na przykład pieczywa bądź po wypiciu mleka będącego źródłem laktozy, to może okazać się, że są one objawem nietolerancji pokarmowej. W takich wypadkach niezbędna będzie dieta eliminacyjna, jednak swoje przypuszczenia warto potwierdzić u lekarza.

Okazjonalnie: po zjedzeniu niektórych potraw

Kapusta, brokuły, kalafior, rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch, ciecierzyca, soczewica oraz zbyt duże ilości białka powodują wzdęcia.

Od święta: za dużo jedząc

Wpływ na pojawianie się wzdęć ma również przejedzenie, dlatego często towarzyszą one zgadze czy niestrawności.

Sposoby na wzdęcia

filter_1

Dieta, dieta, dieta!

Aby uniknąć wzdęć warto przede wszystkim pamiętać o prawidłowej diecie. Warto jeść mniejsze porcje, ale nawet 5-6 razy dziennie. Enzymy trawienne będą nadążały wtedy z rozkładaniem poszczególnych posiłków bez występowania nieprzyjemnych wzdęć i gazów.

filter_2

Czasem warto się wspomóc!

W sytuacji, gdy zjemy za dużo, na przykład w czasie rodzinnych uroczystości, warto sięgnąć po ziołowe herbatki z mięty pieprzowej czy kopru włoskiego. Sięgnąć można również po gotowe herbaty, zawierające kompozycję ziół i roślin, które mają na celu ograniczenie występowania wzdęć lub suplementy diety dostępne w aptekach bez recepty.

filter_3

Ruszaj się częściej!

Regularna aktywność fizyczna również pomoże w unikaniu wzdęć, dlatego zamiast wylegiwać się po posiłku przed telewizorem, warto wybrać się na rodzinny spacer.

Jeżeli pomimo prawidłowej diety, aktywności fizycznej i sięgania po suplementy diety problem wzdęć się nasila, to warto wybrać się do lekarza, gdyż wzdęcia mogą być również objawem niektórych chorób, na przykład zespołu jelita nadwrażliwego.

Ten produkt może Cię wspomóc!