Jak wspomóc trawienie?
Każdy z nas lubi od czasu do czasu pofolgować sobie i zjeść ulubione smakołyki. Czasami zdarzy nam się zjeść za dużo bądź za tłusto. Można wspomóc proces trawienia, aby uniknąć nieprzyjemnych następstw przejedzenia i spożycia ciężkostrawnych potraw. Jak to zrobić?

local_dining

Jedz powoli

Jedząc powoli i żując dokładnie każdy kęs unikniesz przejedzenia, lecz także umożliwisz odpowiedni start procesu trawienia. Już w jamie ustnej pokarm jest poddawany działaniu enzymów trawiennych. Nieprawidłowe przeżucie pokarmu może spowodować niestrawność czy wzdęcia.

Tę zasadę warto zastosować zwłaszcza w czasie wszelkich uroczystości, kiedy stoły uginają się pod obfitością smacznych, lecz nie zawsze lekkostrawnych dań.

Staraj się wypijać szklankę wody na pół godziny przed posiłkiem. Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Jeżeli lubisz ziołowe herbaty, to możesz sięgnąć po specjalnie przygotowane mieszanki ziół, które poprawiają trawienie. Jedną z kompozycji jest Verdin fix, zawierający nasiona kolendry i kminku, owoce dzikiej róży, a także zieloną herbatę, lukrecję oraz mniszek lekarski.

Pij dużo wody

Poznaj oryginalną kompozycję ziół do zaparzania

Napar można pić zarówno w wersji klasycznej, jak i w połączeniu z ciekawymi smakami

sokiem pomarańczowym, sokiem z limonki czy syropem z dzikiej róży. Przepisy na te napoje, znajdziesz na naszej stronie.

Wypróbuj jeden z prostych przepisów!

Ruch to zdrowie

Odpowiednia porcja aktywności fizycznej korzystnie wpłynie na cały organizm, a także na proces trawienia.

Po obfitym posiłku idź na spacer – pobudzisz perystaltykę jelit.

Nie przesadzaj z intensywnością. Jeśli chcesz iść na trening odczekaj co najmniej godzinę po posiłku lub zjedz go dopiero po zakończeniu ćwiczeń.

Obserwuj siebie - jakie potrawy lub produkty Ci nie służą. Jeżeli zdarzają ci się zgaga, niestrawność lub wzdęcia, to unikaj:

  • potraw ciężkostrwanych,
  • potraw wzdymających (np. fasola, groch),
  • potraw smażonych na dużej ilości oleju,
  • potraw bardzo ostrych,
  • dużej ilości słodyczy

Jedz z głową

Możesz się wspomóc!

Proces trawienia rozpoczyna się od pierwszego kęsa i jest niezależny od nas, dlatego warto wspomagać swój organizm różnymi sposobami, aby przebiegał on jak najsprawniej

Prawidłowe trawienie korzystnie wpływa na kondycję całego ciała.

Sprawdź preparaty kompleksowo wspierające pracę układu pokarmowego