Wstydliwy problem - gazy w jelitach
Gazy w jelitach ma każdy człowiek, ponieważ jest to zupełnie naturalna sprawa. Pochodzą one z powietrza, które połykamy podczas jedzenia, jak i z procesów fermentacyjnych zachodzących w organizmie.

Skąd się biorą gazy?

Każdy człowiek codziennie wytwarza nawet kilkaset gramów gazów dziennie. Najczęściej są one bezzapachowe, a ich wydalenie może być przez nas nawet nie zauważone, na przykład w czasie porannej wizyty w toalecie.

Problemem jednak jest, kiedy gazy na skutek fermentacji niestrawionych resztek, zaczynają brzydko pachnieć, zaś ich nagromadzenie w jelitach powoduje wzdęcia. Dla wielu osób sytuacja ta jest niekomfortowa, zwłaszcza jeżeli znajdują się w sytuacji towarzyskiej, a nie w domowym zaciszu.

Co można robić, aby uniknąć nieprzyjemności
na skutek zbyt dużej ilości gazów?

filter_1

Ogranicz spożycie niektórych pokarmów z obserwacji własnego organizmu dowiemy się, które pokarmy powodują u nas nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach

filter_2

W pierwszej kolejności warto odstawić wszelkie napoje gazowane na rzecz niegazowanych, a także unikać picia napojów przez słomkę

filter_3

Pamiętaj, że wśród potraw i produktów spożywczych, które odpowiadają za nadmierne powstawanie gazów wymienić można: rośliny strączkowe(groch, fasola), kapustę, brukselkę czy kalafiora.

filter_4

Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, czyli cukru zawartego w mleku, także są narażone na zwiększoną ilość gazów w jelitach po spożyciu produktów mlecznych

filter_5

U niektórych osób zwiększone wydzielanie się gazów powodują produkty zawierające skrobię, takie jak ziemniaki czy produkty zbożowe

Jak sobie radzić z nadmierną ilością gazów?

Unikaj spożywania produktów, które mogą zwiększyć wydzielanie się gazów.

Możesz sięgnąć po suplement diety, zawierający naturalne enzymy trawienne. Dzięki jego zastosowaniu można uniknąć wzdęć, spowodowanych przez nadmierne gromadzenie się gjak prazów. Warto wspomagać również proces trawienia oraz zadbać o spokojne i powolne spożywanie posiłków.
Przeciwdziałanie wzdęciom i ograniczenie ilości gazów w jelitach pozwoli nam cieszyć się z przyjemności jedzenia. Jeżeli jednak problem będzie się nasilał pomimo stosowania suplementów diety dostępnych bez recepty, to warto skonsultować się z lekarzem. Wzdęcia mogą być bowiem objawem zespołu zaburzeń czynnościowych jelit.