Strona główna

Budowa układu pokarmowego

Układ pokarmowy człowieka pozwala na pobieranie i trawienie spożywanych pokarmów oraz płynów, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. W układzie tym zachodzi również proces ich przyswajania, a pozostałości po procesie trawienia zostają usunięte. Poszczególne elementy przewodu pokarmowego są ze sobą połączone, jednak każdy element odpowiada za inny etap procesu trawienia.

Droga każdego pokarmu

Każdy kęs, który trafia do naszych ust jest dokładnie gryziony, rozdrabniany przy użyciu zębów, a także wymieszany ze śliną, w której zawarta jest amylaza ślinowa. Następnie uformowany kęs pokarmowy, który wędruje w dalszą drogę przez gardło i przełyk do żołądka. Gardło jest elementem wspólnym układów pokarmowego i oddechowego, więc jeżeli fragment pokarmu zamiast do gardła trafi do dróg oddechowych, to możemy mówić o zakrztuszeniu. Następnie kęs pokarmowy przez przełyk trafia do żołądka. Tam następuje proces trawienia. Żołądek można porównać do dużego worka, do którego trafiają wszystkie pokarmy. Gruczoły żołądkowe, które się w nim znajdują, wytwarzają kwas solny oraz pepsynę, które przygotowują pokarm do dalszego trawienia. Kolejny etap procesu trawienia następuje w jelicie cienkim. Na tym etapie pokarm poddawany jest działaniu enzymów pochodzących między innymi z wątroby i trzustki. Ściany jelita cienkiego kurczą się, przesuwając pokarm w kierunku jelita grubego, a także rozgniatają i mieszają go. Następnie pokarm trafia do ostatniego elementu układu pokarmowego – jelita grubego, gdzie gromadzą się niestrawione resztki pokarmowe, czekając na proces wydalania.

Proces trawienia

Dzięki niemu każdy pokarm, który spożywa człowiek, rozkładany jest do elementów prostszych, ulegających wchłonięciu na poszczególnych etapach tego procesu. Wspomagany on jest przez gruczoły przewodu pokarmowego: ślinianki, wątrobę i trzustkę. Prawidłowy proces trawienia może być zaburzony, a objawami tego są zaparcia, nadkwaśność, wzdęcia czy zgaga, dlatego warto dbać o układ pokarmowy i nie dopuszczać do jego przeciążenia.

Jeżeli pomimo prawidłowego odżywiania i zbilansowanej diety występują problemy ze strony układu pokarmowego, to warto skonsultować się z lekarzem, aby odkryć ich przyczynę.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie