Strona główna

Dlaczego odczuwamy dyskomfort, związany z procesem trawienia?

Układ trawienny każdego dnia wykonuje ogromną pracę, którą każdy z nas przyjmuje za rzecz oczywistą. W końcu, żeby żyć musimy jeść. Jednakże przez brak dbałości o układ pokarmowy na pewnym etapie życia lub w określonych okolicznościach, może pojawić się dyskomfort trawienny, objawiający się wzdęciami, zgagą, a także niestrawnością.

Przebieg procesu trawienia

Proces trawienny jest skomplikowany i składa się z kilku następujących po sobie etapów. Mechaniczne rozdrobnienie pokarmu następuje w jamie ustnej, tam również kęs jest wymieszany ze śliną, zawierającą amylazę ślinową enzym trawiący skrobię. Następnie pokarm wędruje przez przełyk, w kierunku żołądka. Tam jedzenie poddawane jest działaniu soku żołądkowego i enzymu pepsyny , który rozpoczyna trawienie białek. Kolejnym etapem trawienia jest działanie enzymów trzustki wydzielanych do dwunastnicy. Następnie częściowo strawiony pokarm transportowany jest do jelita cienkiego, gdzie wchłaniana jest większość substancji odżywczych. Niestrawione resztki są wydalane.

Dyskomfort trawienny

Niedogodności związane z procesem trawienia mogą mieć wiele przyczyn. Jedną z częstszych jest spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów ciężkostrawnych. Wzdęcia mogą się pojawić na skutek zjedzenia pokarmów wzdymających (takich jak groch, kapusta, kalafior) lub też na skutek zaburzeń procesu trawienia w jelicie cienkim, na przykład w przypadku braku laktazy, odpowiedzialnej za rozkładanie laktozy do cukrów prostych. Niedostateczna produkcja żółci przez wątrobę też może przyczynić się do problemów trawiennych, gdyż to żółć warunkuje prawidłowe działanie enzymów trzustkowych rozkładających tłuszcze.

Wspomaganie trawienia

By uniknąć dyskomfortu związanego z trawieniem, można sięgnąć po suplementy diety, które wspierają ten proces. Jeżeli najbardziej dokuczają nam wzdęcia, to warto zastosować Verdin Enzymixx, zawierający naturalne enzymy trawienne: laktazę, bromelainę i cynarynę. W przypadku uczucia ciężkości, niestrawności czy zgagi, pomocne będzie stosowanie Verdin complex w postaci tabletek lub kropli. Osobom, które preferują ziołowe herbatki, pomoże Verdin fix w postaci ekspresowej herbaty do zaparzania. Warto pamiętać też o zasadach prawidłowego spożywania posiłków: dokładnego przeżuwania kolejnych kęsów, jedzenia powoli i w małych ilościach, gdyż dzięki temu proces trawienny będzie przebiegał sprawniej.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie