Strona główna

Jak przebiega proces trawienia?

Jemy po to, żeby żyć. Poprzez pokarm dostarczamy naszemu organizmowi wartości odżywczych, witamin i minerałów, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Pożywienie jest naszym paliwem, dzięki któremu możemy żyć pełnią życia.

Z ust do żołądka

Zwykle nad procesem trawienia pochylamy się tylko w czasie szkolnej lekcji biologii, choć wiedza na temat tego procesu przydać się może i później, chociażby po to, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.
Proces trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej. Kiedy kęs pokarmu trafia do ust, następuje zwiększone wydzielanie śliny. Znajdująca się w niej amylaza jest pierwszym enzymem trawiennym, który ma na celu rozłożenie na elementy prostsze do strawienia. W jamie ustnej następuje także proces rozdrobnienia pokarmu przy pomocy zębów i języka. Przeżuty fragment trafia do żołądka, gdzie następuje wymieszanie pokarmu z sokiem trawiennym. Ma on kwaśny odczyn, ponieważ zawiera wysokie stężenie kwasu solnego. Na tym etapie trawione są białka. Amylaza, która uaktywniła się w jamie ustnej, na tym etapie zostaje inaktywowana w momencie, w którym pokarm osiągnie odpowiednie zakwaszenie.

Trawienie w jelitach

Proces trawienia zapoczątkowany w jamie ustnej i w żołądku dalej odbywa się w jelitach. Częściowo rozłożony pokarm jest przekazywany do dwunastnicy, gdzie miesza się on z sokiem jelitowym, trzustkowym i żółcią. Zakwaszona treść pokarmowa jest neutralizowana, co pozwala na działanie enzymom trawiennym na dalsze rozłożenie pokarmu na składniki odżywcze, które wchłaniane są przez ściany jelita cienkiego. Dostają się one do krwiobiegu i w ten sposób są transportowane po organizmie. Pozostałości, które nie zostały wchłonięte, przesuwają się do jelita grubego. Tam następuje wchłonięcie pozostałych składników odżywczych i wody. Na tym etapie działają bakterie, stanowiące naturalną florę jelita grubego. Dzięki nim uwalniane są składniki odżywcze, które mogą zostać wchłonięte, zaś pozostałości po procesie trawienia są usuwane poprzez defekację w postaci masy kałowej.
Proces trawienia może być zaburzony przez wiele różnych czynników, czego efektem mogą być zaparcia, wzdęcia czy gazy. Warto zadbać o to, by posiłki spożywać w spokoju i powoli, aby proces ten mógł prawidłowo działać.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie