Strona główna

Jak stymulować układ pokarmowy dla lepszego trawienia?

Wraz z wiekiem praca układu trawiennego zwalnia, dlatego też u osób starszych częściej występują problemy trawienne. Jednak nie tylko wiek jest czynnikiem wpływającym na trawienie. Inne przyczyny to także jedzenie w pośpiechu, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, a nawet stres.

Proces trawienia

Proces trawienia jest skomplikowany i zachodzi wieloetapowo. Już w jamie ustnej przeżuty kęs jedzenia jest poddawany działaniu pierwszego enzymu trawiennego, jakim jest amylaza ślinowa. W jamie ustnej kęs jest także rozdrabniany, dzięki czemu proces trawienia na kolejnych etapach jest łatwiejszy. Następnie poprzez przełyk jedzenie wędruje do żołądka, gdzie poddawany jest działaniu enzymu trawiennego zwanego pepsyną . Ostatni etap trawienia odbywa się w jelitach, zaś niestrawione resztki pokarmów są wydalane. Czasem jednak proces trawienia nie przebiega tak sprawnie jak zazwyczaj i nasz organizm potrzebuje pomocy. Często problemy trawienne są przyczyną spożycia nadmiernej ilości pożywienia bądź też zjedzenia produktów ciężkostrawnych.

Pomoc dla układu trawienia

Czasami proces trawienia nie przebiega prawidłowo. Warto wtedy wesprzeć pracę układu trawiennego, aby wszystko wróciło do normy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najlepszym lekarstwem jest umiar. Małe porcje pokarmu, spożywane pięć lub sześć razy dziennie pomogą uregulować pracę układu trawiennego, a także korzystnie wpłyną na nasze samopoczucie. Jeżeli problemy trawienne pojawiają się sporadycznie, na przykład po świątecznym przejedzeniu czy zjedzeniu ulubionego, ale ciężkostrawnego pokarmu warto sięgnąć po naturalne składniki i zioła, które stymulują układ trawienny do samodzielnej pracy i pomagają w pozbyciu się dyskomfortu trawiennego. Verdin Complexx zawiera wyciąg z karczocha, kurkumę i rozmaryn, które wspierają pracę układu trawiennego. Cynaryna, zawarta w karczochu wspomaga metabolizm tłuszczów. Kurkuma sprzyja prawidłowej pracy wątroby, zaś rozmaryn ma korzystny wpływ na pracę jelit.

Stymulowanie procesu trawienia jest ważne dla utrzymania komfortu trawiennego. Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta oraz codzienna aktywność fizyczna także wspierają odpowiednią pracę układu trawiennego.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie