Strona główna

Jak ulżyć wątrobie?

Wątroba to organ, który pełni ważną rolę w organizmie, biorąc udział w procesie metabolizmu. Niestety często nie oszczędzamy naszej wątroby, a działania wspomagające jej pracę podejmujemy dopiero, gdy pojawiają się odczuwalne oznaki choroby.

Funkcje wątroby

Wątroba jest wielofunkcyjnym gruczołem, umiejscowionym pod przeponą. Spełnia cztery bardzo ważne funkcje: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Wątroba neutralizuje szkodliwe produkty, które trafiają do organizmu, a także wytwarza żółć, która niezbędna jest w procesie trawienia tłuszczów. Z kolei węglowodany w wątrobie są przekształcane w glukozę, a ich nadwyżki w glikogen lub tłuszcze, które są magazynowane, podobnie jak żelazo oraz witaminy A, D i K. Zmagazynowane substancje są uwalniane w razie potrzeby. Ponadto wątroba bierze udział w procesie termoregulacji oraz w procesach syntezy czynników krzepnięcia czy cholesterolu.

Co nie służy wątrobie?

Nie lubi ona przede wszystkim ociekających w tłuszcz potraw, alkoholu, a także papierosów i nadużywania lekarstw. Choć sporadyczne przejedzenie czy okazjonalnie wypity alkohol nie spowodują szkód, gdyż wątroba ma duże zdolności regeneracyjne, to jednak w przypadku permanentnego przeciążania mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Dbając o ten ważny organ warto pamiętać o odpowiedniej diecie, bogatej w warzywa i owoce. Unikaj rafinowanego cukru i produktów, które go zawierają na rzecz miodu lub melasy. Wyeliminuj z diety nasycone kwasy tłuszczowe i nadmierne białego pieczywa. Z zastosowania zdrowej diety korzyści odniesie nie tylko wątroba, ale cały organizm.

Wątrobie na pomoc

Naturalne środki, które ułatwiają trawienie, to przede wszystkim zioła: tymianek, majeranek, kminek, mięta, oregano czy jałowiec. Warto stosować je jako przyprawy w kuchni, gdyż dodadzą one również walorów smakowych naszym potrawom. W przypadku nadmiernego przejedzenia warto sięgnąć po suplementy diety, które wspomogą proces trawienia. Dostępne są one w różnej postaci: herbat do zaparzania czy tabletek. Można stosować je doraźnie, lecz najważniejsze, by starać się unikać tego, co przeszkadza wątrobie.
Jeżeli dolegliwości nawracają pomimo stosowania zdrowego żywienia i suplementów wspomagających dietę, to należy skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie