Strona główna

Jak wspomóc prawidłową pracę układu trawiennego?

Dla wielu osób jedzenie to nie tylko konieczność, niezbędna do życia, lecz także przyjemność, płynąca ze spożywania rzeczy smacznych. Czasami jednak przyjemność ta może być zaburzona z powodu problemów trawiennych. Jest jednak na to rada, gdyż można wspomagać prawidłową pracę układu pokarmowego.

Skomplikowany proces trawienia

Trawienie to proces, który rozpoczyna się w jamie ustnej po ugryzieniu pierwszego kęsa pokarmu. Już w ustach działanie rozpoczyna amylaza ślinowa – enzym trawienny odpowiedzialny za wstępne trawienie węglowodanów, które zawarte są w pożywieniu. Następnie kęs jest formowany i przełykany. Prawidłowy proces trawienia często jest zaburzony już na tym etapie, bowiem w dzisiejszych czasach nie celebrujemy jedzenia jak kiedyś, tylko jemy w pośpiechu, przełykając kolejne kęsy i nie przeżuwając ich dokładnie. Zbyt szybkie jedzenie powoduje, że wraz z pokarmem połykane jest również powietrze. Dalszy proces trawienia przebiega w żołądku i jelitach, gdzie pokarm jest trawiony.

Problemy trawienne

Kiedy proces trawienia nie przebiega prawidłowo, wówczas odczuwać możemy przykre następstwa, takie jak wzdęcia, gazy, niestrawność czy zgaga. Najczęściej są one spowodowane złym sposobem odżywiania – jedzeniem zbyt tłustych lub ostrych potraw, piciem napojów gazowanych, a także nieprawidłową pracą układu trawiennego. Aby uniknąć tych dolegliwości, warto wspomóc proces trawienia.

Wspomaganie procesu trawienia

Kiedy trawienie jest zaburzone, warto zastanowić się nad przyczynami tego problemu. Może się okazać, że wystarczy zmiana nawyków żywieniowych czy wolniejsze spożywanie posiłków, aby nie odczuwać niestrawności czy zgagi. Sięgnąć można po zioła, które wspomagają proces trawienia, zawarte na przykład w suplemencie diety Verdin fix w postaci herbaty do zaparzania bądź Verdin complexx w postaci tabletek powlekanych. Dzięki temu unikniemy uczucia ciężkości po posiłkach. We wspomaganiu procesu trawienia pomóc może odpowiednia dawka codziennej aktywności fizycznej, unikanie potraw ciężkostrawnych oraz spożywanie mniejszych porcji posiłków.

Wspomaganie procesu trawienia jest ważne zwłaszcza u osób starszych, ponieważ z upływem czasu proces trawienia jest utrudniony. Po suplementy diety ułatwiające trawienie warto jednak sięgnąć zawsze, kiedy odczuwa się problemy trawienne.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie