Strona główna

Jakie są przyczyny niestrawności?

Niemalże każdy dorosły człowiek doświadczył w życiu niestrawności. Zwykle kojarzy nam się ona z okresem świątecznym, suto zastawionym stołem i pofolgowaniem sobie w jedzeniu. Choć skojarzenie te nie jest mylne, to jednak powodów niestrawności jest więcej.

Objawy niestrawności

Do objawów, świadczących o złym trawieniu należeć mogą: ból górnej części brzucha, zgaga, dyskomfort przy jedzeniu czy odbijanie się. Pojawić się mogą także mdłości, uczucie przejedzenia pomimo spożycia niewielkiej ilości pokarmów i uczucie pieczenia w żołądku, spowodowane zwiększonym wydzielaniem się kwasów trawiennych.

Czy można jej zapobiec?

Osoby, które mają skłonności do złego trawienia przede wszystkim powinny się skupić na dotarciu do sedna problemu i wykluczeniu z diety potraw, które im szkodzą. Baczną uwagę należy zwrócić na unikanie potraw nasączonych tłuszczem i obfitych w biały cukier. Z diety warto na pewien czas wyeliminować surowe warzywa, zwłaszcza te, które powodują wzdęcia. Zamiast pieprzu i ostrych przypraw wybierać należy zioła, zwłaszcza te, które polecane są przy niestrawności. Należą do nich majeranek, kminek, bazylia czy koperek. Łagodząco na żołądek działa siemię lniane, a także napar z mięty czy dziurawca. Koniecznie odstawić należy wszystkie napoje gazowane na rzecz wody i herbat ziołowych. Przyczyną niestrawności może być również pośpiech przy jedzeniu, dlatego należy zadbać o spokój w czasie spożywania posiłków. Staraj się jeść małymi kęsami, dokładnie przeżuwając pokarm. Po posiłku unikaj uciskania brzucha, na przykład w pozycji skulonej. Jeżeli pomimo zachowania tych zasad, nadal pojawia się problem, to warto udać się do lekarza, aby przeprowadzić odpowiednie badania.

Leczenie niestrawności

Przy sporadycznych problemach z trawieniem pomocna będzie lekka dieta, picie ziołowych herbatek, a także zmiana nawyków żywieniowych. Stosować można również suplementy diety, dostępne w aptekach bez recepty, które ułatwiają proces trawienia i łagodzą objawy.
W przypadku przewlekłego problemu niezbędne będą badania. W diagnostyce wykorzystuje się przed wszystkim USG jamy brzusznej, a także endoskopię przełyku, żołądka i dwunastnicy. Zdarza się, że nawracająca się niestrawność jest objawem refluksu lub choroby wrzodowej, dlatego nie należy ignorować przedłużających się objawów ze strony układu trawiennego.

Niestrawność nie jest dolegliwością groźną, ale może uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Choć pofolgowanie sobie raz na jakiś czas nie jest niczym złym, to jednak warto zadbać o prawidłowe odżywianie na co dzień.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie