Strona główna

Przez żołądek do serca, więc jak o niego zadbać?

Żołądek jest małym, lecz mocno rozciągliwym workiem w naszym ciele, do którego lądują wszystkie spożyte przez nas potrawy i płyny. Wypełniony jest sokami trawiennymi i kwasem solnym, dzięki czemu następuje proces trawienia. Dzięki śluzówce, która wyściela żołądek, obecne w nim substancje trawiące nie poparzą nas od wewnątrz.

Nie za dużo, nie za mało

Niejednej osobie zdarzyło się zjeść za dużo. Folgujemy sobie zwłaszcza w okresach świątecznych i obciążamy żołądek potrawami ciężkostrawnymi, tłustymi i ostrymi, na dodatek w nadmiernych ilościach. Choć układ trawienny stara się nadążyć za naszymi posiłkami, to jednak odbija się to niekorzystnie na jego pracy. Zwiększona ilość soków trawiennych może powodować zgagę, wzdęcia czy niestrawność, objawiającą się bólami brzucha. Ważne jest, by posiłków nie spożywać w pośpiechu, zaś każdy kęs dokładnie przeżuć przed połknięciem, co ułatwi jego strawienie. Frazesem może wydawać się stwierdzenie, że nie należy wychodzić z domu bez śniadania, jednak jest wiele osób, dla których pierwszym posiłkiem jest mocna, czarna kawa. Nie służy to jednak śluzówce żołądka, podobnie jak zbyt ostre przyprawy, nadmierna ilość alkoholu czy środki przeciwbólowe, zażywane bez umiaru.

Jak chronić żołądek?

Ochrona żołądka powinna przede wszystkim rozpocząć się od zweryfikowania, czy nasza dieta jest prawidłowa. Spożywanie nadmiernych ilości produktów tłustych, przetworzonych, zawierających konserwanty, z dużą ilością soli i cukru wcześniej czy później odbije się na naszym zdrowiu, między innymi na kondycji żołądka. Z tego powodu warto stosować zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce, a także produkty jak najmniej przetworzone. W ochronie żołądka pomóc nam mogą zioła, takie jak majeranek, imbir, czy koper. Warto stosować je zamiast soli czy gotowych mieszanek przyprawowych. W przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych w pierwszej kolejności można wypróbować sposoby naszych babć. W takich wypadkach pomoc może herbatka z mięty czy rumianku. Ochronnie działa także rozgotowane siemię lniane, które koi podrażniony żołądek i pomaga w regeneracji śluzówki. W aptekach dostępne są również suplementy diety o działaniu kompleksowym, polecane w dolegliwościach trawiennych.

Nie tylko dieta ochroni żołądek, lecz przede wszystkim zdrowy tryb życia, z odpowiednią dawką aktywności fizycznej, bez nałogów i bez stresu. Choć ciężko jest unikać tego ostatniego, to jednak warto się postarać, gdyż nasze samopoczucie ma duży wpływ na wszystkie procesy, zachodzące w naszym ciele.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie