Strona główna

Wstydliwy problem - gazy w jelitach

Gazy w jelitach ma każdy człowiek, ponieważ jest to zupełnie naturalna sprawa. Pochodzą one z powietrza, które połykamy podczas jedzenia, jak i z procesów fermentacyjnych, które zachodzą w organizmie.

Skąd się biorą gazy?

Każdy człowiek codziennie wytwarza nawet kilkaset gramów gazów dziennie. Najczęściej są one bezzapachowe, a ich wydalenie może być przez nas nawet nie zauważone, na przykład w czasie porannej wizyty w toalecie. Problemem jednak jest, kiedy gazy na skutek fermentacji niestrawionych resztek, zaczynają brzydko pachnieć, zaś ich nagromadzenie w jelitach powoduje wzdęcia. Dla wielu osób sytuacja ta jest niekomfortowa, zwłaszcza jeżeli znajdują się w sytuacji towarzyskiej, a nie w domowym zaciszu. Co można robić, aby uniknąć nieprzyjemności na skutek zbyt dużej ilości gazów?

Ogranicz spożycie niektórych pokarmów

Z obserwacji własnego organizmu dowiemy się, które pokarmy powodują u nas nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach. W pierwszej kolejności warto odstawić wszelkie napoje gazowane na rzecz niegazowanych, a także unikać picia napoi przez słomkę. Wśród potraw i produktów spożywczych, które odpowiadają na nadmierne powstawanie gazów wymienić można: rośliny strączkowe(groch, fasola), kapustę, brukselkę czy kalafior. Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, czyli cukru zawartego w mleku, także są narażone na zwiększoną ilość gazów w jelitach po spożyciu produktów mlecznych. U niektórych osób zwiększone wydzielanie się gazów powodują produkty zawierające skrobię, takie jak ziemniaki czy produkty zbożowe.

Jak sobie radzić z nadmierną ilością gazów?

W przypadku zaobserwowania u siebie skłonności do gromadzenia się gazów, warto podjąć kroki, aby ograniczyć ich ilość. Przede wszystkim unikać należy spożywania produktów, które mogą zwiększyć wydzielanie się gazów. Sięgnąć można również po suplementy diety, zawierające naturalne enzymy trawienne, na przykład Verdin enzymixx, który zawiera laktazę, bromelainę i cynarynę. Dzięki jego zastosowaniu można uniknąć wzdęć, spowodowanych przez nadmierne gromadzenie się gazów. Warto wspomagać również proces trawienia oraz zadbać o spokojne i powolne spożywanie posiłków.

Przeciwdziałanie wzdęciom i ograniczenie ilości gazów w jelitach pozwoli nam cieszyć się z przyjemności jedzenia. Jeżeli jednak problem będzie się nasilał pomimo stosowania suplementów diety dostępnych bez recepty, to warto skonsultować się z lekarzem. Wzdęcia mogą być bowiem objawem zespołu zaburzeń czynnościowych jelit.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie