Strona główna

Zioła pomocne przy wzdęciach

Wzdęcia są spowodowane przez nadmierną ilość gazów, która gromadzą się w jelitach. Pojawiają się one okresowo u wielu osób, zwłaszcza po spożyciu obfitych posiłków. Zioła mogą skutecznie łagodzić objawy wzdęć i zmniejszyć dyskomfort z nimi związany.

Kminek

Choć wiele osób nie przepada za specyficznym smakiem kminku, to jednak warto wiedzieć, że ma on korzystny wpływ na trawienie. Dzięki swoim właściwościom pomaga łagodzić skurcze, a także pozwoli uniknąć wzdęć. Można stosować zarówno napar z kminku, uzyskany poprzez zalanie łyżeczki nasion wrzątkiem, jak również zjeść łyżeczkę zmielonego kminku, popijając go wodą. Kminek ma działanie wiatropędne. Może być bezpiecznie stosowany już w wieku niemowlęcym, dlatego jest składnikiem herbatek dla dzieci, zwłaszcza w połączeniu z koprem włoskim.

Koper włoski (fenkuł)

Pomaga on w zwalczaniu skutków spożywania ciężkostrawnych dań, gdyż pobudza proces wydzielania się soków trawiennych. Jest polecany wszystkim osobom, które mają problemy trawienne. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pomoże przy zaparciach, zaś zawarte w nim olejki eteryczne pomagają łagodzić wzdęcia, odbijanie się, a także bóle brzucha, związane z procesem trawienia. Stosować go można zarówno w postaci naparu, jak i dodawać do sałatek czy surówek w świeżej postaci.

Lukrecja gładka

Wiele osób kojarzy ją ze słodkim smakiem, dlatego często wykorzystywana jest dla nadania mieszankom ziołowym słodkiego smaku. Jednocześnie jest zalecana osobom, które mają problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy niestrawność, gdyż zwiększa wydzielanie soków trawiennych i pobudza pracę jelit, minimalizując ryzyko wystąpienia gazów czy kolki jelitowej.

Kolendra siewna

Nasiona kolendry siewnej przeciwdziałają wzdęciom, poprzez regulowanie ilości gazów, znajdujących się w jelitach. Kolendra wpływa pozytywnie na proces trawienia dzięki olejkom eterycznym zawartych w nasionach. Ma działanie rozkurczowe, wiatropędne oraz pobudza apetyt.

Anyż

Kolejnym ziołem o działaniu wiatropędnym jest anyż. Może on być bezpiecznie stosowany u niemowląt i małych dzieci przy problemach z kolką i wzdęciami. Owoce anyżu mają charakterystyczny, słodkawy smak, dzięki czemu używany jest do aromatyzowania herbatek i innych produktów. W celu złagodzenia dolegliwości trawiennych zalecane jest wypicie jednej szklanki naparu z anyżu.

Ziół i roślin, które przeciwdziałają wzdęciom i mają korzystny wpływ na proces trawienia jest wiele. Poza wymienionymi wspomnieć można jeszcze o mięcie, mniszku lekarskim, bazylii, imbirze czy majeranku. Zioła można stosować jako dodatek smakowy do potraw, a także w postaci naparów, zarówno z pojedynczych ziół, jak i specjalnie dobranych mieszanek, takich jak na przykład Verdin fix.

Sprawdź, jak jeść zdrowo i smacznie

Przejdź do Hello Zdrowie