Skąd się biorą wzdęcia?

Najprościej – połykamy powietrze

Wzdęcia są spowodowane nadmierną ilością gazów, które gromadzą się w jelitach na skutek połykania powietrza w trakcie jedzenia. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt w okresie karmienia piersią, u których mogą pojawić się kolki, lecz także osób dorosłych, które spożywają posiłki w pośpiechu. Dlatego warto znaleźć czas na spokojne zjedzenie posiłku, aby uniknąć nie tylko wzdęć, lecz także zgagi czy niestrawności.

Niefortunnie: nietolerancje pokarmowe

Wzdęcia mogą być spowodowane również nietolerancją pewnych substancji pokarmowych, na przykład glutenu, laktozy czy fruktozy. Jeżeli zauważasz, że wzdęcia występują po spożyciu potraw zawierających gluten, na przykład pieczywa bądź po wypiciu mleka będącego źródłem laktozy, to może okazać się, że są one objawem nietolerancji pokarmowej. W takich przypadkach niezbędna będzie dieta eliminacyjna, jednak swoje przypuszczenia warto potwierdzić u lekarza.

Okazjonalnie: po zjedzeniu niektórych potraw

Kapusta, brokuły, kalafior, rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch, ciecierzyca czy soczewica jak również zbyt duże ilości białka oraz pieczywa powodują wzdęcia.

Od święta: za dużo jedząc

Wpływ na pojawianie się wzdęć ma również przejedzenie, dlatego często towarzyszą one zgadze czy niestrawności.

Sposoby na wzdęcia

  1. Dieta, dieta i jeszcze raz dieta!
    Dieta na wzdęcia – Co jeść po wzdęciach? Aby uniknąć wzdęć należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowej diecie. Warto jeść mniejsze porcje, ale nawet 5-6 razy dziennie. Enzymy trawienne będą nadążały wtedy z rozkładaniem poszczególnych posiłków bez występowania nieprzyjemnych wzdęć i gazów.
  2. Czasem warto się wspomóc!
    W sytuacji, gdy zjemy za dużo, na przykład w czasie rodzinnych uroczystości, warto sięgnąć po ziołowe herbatki z mięty pieprzowej czy kopru włoskiego. Pomóc mogą również gotowe herbaty, zawierające kompozycję ziół i roślin, które mają na celu ograniczenie występowania wzdęć lub suplementy diety dostępne w aptekach bez recepty.
  3. Częściej się ruszaj!
    Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w unikaniu wzdęć, dlatego zamiast wylegiwać się po posiłku przed telewizorem, warto wybrać się na rodzinny spacer.