Każdy z nas lubi od czasu do czasu sobie pofolgować i zjeść ulubione smakołyki. Jednak czasami zdarzy nam się zjeść za dużo bądź za tłusto. Aby uniknąć nieprzyjemnych następstw przejedzenia lub spożycia ciężkostrawnych potraw, możemy wspomóc proces trawienia. Dowiedz się, jak to zrobić!

Jedz powoli!

Jedząc powoli i żując dokładnie każdy kęs unikniesz nie tylko przejedzenia, lecz także umożliwisz odpowiedni start procesu trawienia. Pokarm poddawany jest działaniu enzymów trawiennych już w jamie ustnej. Nieprawidłowe przeżucie pokarmu może wiec spowodować wystąpienie niestrawności czy wzdęć.

Tę zasadę warto zastosować zwłaszcza w czasie wszelkich uroczystości, kiedy stoły uginają się pod obfitością smacznych, lecz nie zawsze lekkostrawnych dań.

Pij dużo wody

Staraj się wypijać szklankę wody na pół godziny przed posiłkiem. Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Jeżeli lubisz ziołowe herbaty, sięgnij po specjalnie przygotowane mieszanki ziół, które poprawiają trawienie. Jedną z takich starannie wyselekcjonowanych kompozycji jest Verdin Fix, zawierający nasiona kolendry i kminku, owoce dzikiej róży, a także zieloną herbatę, lukrecję oraz mniszek lekarski.

Ruch to zdrowie

Odpowiednia porcja aktywności fizycznej korzystnie wpłynie zarówno na cały organizm, jak i na proces trawienia. Po obfitym posiłku wybierz się zatem na spacer – pobudzisz tym perystaltykę jelit. Nie przesadzaj jednak z intensywnością. Jeśli chcesz iść na trening, odczekaj co najmniej godzinę po posiłku lub zjedz go dopiero po zakończeniu ćwiczeń.

Jedz z głową

Głowisz się, co zjeść na zgagę? Obserwuj swój organizm i unikaj potraw i substancji, które Ci nie służą. Jeżeli występuje u Ciebie zgaga, niestrawność lub wzdęcia, to unikaj:

  • potraw ciężkostrawnych,
  • potraw wzdymających (np. fasola, groch),
  • potraw smażonych na dużej ilości oleju,
  • potraw bardzo ostrych,
  • dużej ilości słodyczy.

Możesz się wspomóc!

Proces trawienia rozpoczyna się od pierwszego kęsa i jest od nas niezależny, dlatego warto wspomagać swój organizm różnymi sposobami, aby przebiegał on jak najsprawniej. W tym celu polecamy stosowanie suplementów diety, takich jak Verdin complexx, który pozytywnie wpływa na pracę jelit.

Pamiętaj! Prawidłowe trawienie korzystnie wpływa na kondycję całego ciała.