Gazy w jelitach ma każdy człowiek, ponieważ jest to zupełnie naturalna sprawa. Pochodzą one z powietrza, które połykamy podczas jedzenia, jak i z procesów fermentacyjnych zachodzących w organizmie.

Skąd się biorą nadmierne gazy?

Każdy człowiek codziennie wytwarza nawet kilkaset gramów gazów dziennie. Najczęściej są one bezzapachowe, a ich wydalenie może być przez nas nawet niezauważone, na przykład w czasie porannej wizyty w toalecie.

Poranne gazy i wzdęcia dla większości osób zwykle nie stanowią problemu. Problem pojawia się jednak, kiedy gazom powstałym na skutek fermentacji niestrawionych resztek towarzyszy przykry zapach, a ich nagromadzenie w jelitach wywołuje wzdęcia. Taka sytuacja jest z pewnością dla wielu ludzi bardzo niekomfortowa, zwłaszcza gdy znajdujemy się w towarzystwie.

Co zrobić, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się gazów

  1. Ogranicz spożycie niektórych pokarmów. Z obserwacji własnego organizmu dowiemy się, które pokarmy powodują u nas nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach.
  2. Odstaw napoje gazowane na rzecz niegazowanych, a także unikaj picia napojów przez słomkę.
  3. Unikaj potraw i produktów spożywczych powodujących nadmierne powstawanie gazów, jak np. roślin strączkowych (grochu, fasoli), kapusty, brukselki czy kalafiora.
  4. Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, czyli cukru zawartego w mleku, są narażone na zwiększoną ilość gazów w jelitach po spożyciu produktów mlecznych.
  5. Produkty zawierające skrobię – ziemniaki czy produkty zbożowe – mogą powodować zwiększone wydzielanie się gazów.

Jak sobie radzić z nadmierną ilością gazów?

Przede wszystkim unikaj używania produktów, które mogą zwiększyć wydzielanie się gazów.

Możesz sięgnąć po suplement diety zawierający naturalne enzymy trawienne, jak np. Verdin complexx. Dzięki jego zastosowaniu można uniknąć wzdęć, spowodowanych przez nadmierne gromadzenie się gazów. Warto wspomagać również proces trawienia oraz zadbać o spokojne i powolne spożywanie posiłków.
Przeciwdziałanie wzdęciom i ograniczenie ilości gazów w jelitach pozwoli nam cieszyć się z przyjemności jedzenia. Jeżeli jednak problem będzie się nasilał pomimo stosowania suplementów diety dostępnych bez recepty, należy skonsultować się z lekarzem. Wzdęcia mogą być bowiem objawem zespołu zaburzeń czynnościowych jelit.